Data publikacji: 2010-10-27

Doradzają, bronią nas w sądach, walczą z szarą strefą

Aktualność: Doradzają, bronią nas w sądach, walczą z szarą strefą


Doradzają, bronią nas w sądach, walczą z szarą strefą 

Głównym celem spotkania było podnoszenie kwalifikacji zawodowych doradców podatkowych. Są oni bowiem – na równi z adwokatami i radcami prawnymi – uprawnieni do reprezentowania podatników jako pełnomocnicy w postępowaniach przed organami podatkowymi i skarbowymi oraz w sądowej kontroli administracyjnej pierwszej i drugiej instancji. Ze względu zaś na fakt, iż często wszczęcie postępowań w sprawie prawidłowości naliczania i odprowadzania podatków tak naprawdę służy zbieraniu materiału dowodowego w celu zwiększenia obciążeń fiskalnych, słuchaczy zaznajomiono również z przepisami prawa procesowego. 
Wykładu o nieujawnionych źródłach dochodów, przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu udzielił ekspert Tomasz Gzela. – Doradcy są ustawowo zobowiązani do przyjęcia wewnętrznych procedur w tym zakresie, w tym prowadzenia rejestru wszelkich transakcji podejrzanych. Prawo nałożyło na nich szereg zadań związanych z zapobieganiem przestępstwom księgowym, podatkowym i operacjom finansowym mogącym służyć praniu pieniędzy – mówił. Obowiązki te dotyczą konieczności rejestrowania i raportowania do generalnego inspektora informacji finansowej transakcji o wartości ponad 15 tys. euro oraz takich, które mogą mieć związek z nielegalnym obrotem lub finansowaniem terroryzmu, bez względu na ich wartość i charakter. W sobotę seminarium o opodatkowaniu nieujawnionych źródeł dochodu poprowadził dr Dariusz Strzelec, wybitny praktyk i adwokat oraz adiunkt w Katedrze Materialnego Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego.W piątek wieczorem, podczas nieoficjalnej części spotkania, przygrywała kapela ludowa Podlasiacy pod kierownictwem Janusza Karasia. – Sobotnie seminarium z przerwą na obiad trwało cały dzień. W niedzielę zaś poruszyliśmy już problematykę czysto korporacyjną – informuje Ryszard Kamiński, doradca podatkowy z Białej Podlaskiej, który wespół z władzami lubelskiej KIDP zajmował się organizacją przedsięwzięcia. 





Rozmowa z Bożeną Zyburąprzewodniczącą zarządu lubelskiego oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych 
 Kto może być doradcą podatkowym? – Każdy, kto spełnia określone wymogi: ma pełną zdolność do czynności prawnych, korzysta z pełni praw publicznych, ma nieskazitelny charakter, wyższe wykształcenie, odbył dwuletnią praktykę zawodową oraz zdał egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną przy ministrze finansów. 
*Czym charakteryzuje się wasza korporacja zawodowa?– Reprezentujemy klientów w postępowaniach przed organami podatkowymi pierwszej i drugiej instancji oraz przed sądami administracyjnymi. Zobowiązani jesteśmy również do zachowania tajemnicy zawodowej – w tym zakresie zrównano nasze uprawnienia z właściwymi adwokatom i radcom prawnym. Zwolnić nas może z niej tylko sąd, co daje gwarancję bezpieczeństwa naszym zleceniodawcom. Obowiązek zachowania tajemnicy dotyczy także naszych pracowników. Nie dotyczy zaś osób z uprawnieniami do rachunkowego prowadzenia ksiąg, w tym księgowych oraz zatrudnianych przez nich osób. Nie mają oni również obowiązku przynależenia do korporacji, czego efektem może być sytuacja, w której np. osoba karana będzie świadczyła tego typu usługi.
Pełna treść artykułu jest dostępna w serwisie slowopodlasia.pl

dodał: Wojciech Ławniczakref. administracyjno-gospodarczy